15 Eki

GÖZLEM ZİYARETİ: Sarıyer Belediyesi Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ndeydik

14642685_10154206513149565_342833727_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarıyer Belediyesi’nin Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ni CHP İstanbul Eski Milletvekili Melda Onur’la ziyaret ettik, ardından göreve yeni başlayan Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Vet. Hek. Hülya Cebeci ile görüştük. Barınağı genel itibarı ile dolaşabildik ancak süren temizlik ve tedavi nedeniyle kedilerin bulunduğu odaya giremedik.

Barınağın temizliğine dair sıkıntıların kısmen çözüldüğü görülse de hayvanların koşullarına dair bir iyileştirmeden ne yazık ki şimdilik bahsedemiyoruz. Veteriner İşleri Müdürü Hülya Cebeci, barınakta çalışan personel sayısının yetersiz olduğundan hâlâ birçok sıkıntının devam ettiğini, barınağın fizikî koşullarının iyileştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini, kedileri barındırmak için kullanılan kafeslerin yenileneceğini, barınaktaki ultrason, hemogram ve röntgen cihazı çalışmadığından hurdaya çıkarıldığını, dijital röntgen cihazı alımı için bütçe araştırması yapıldığını, barınaktaki iyileştirme çalışmalarından doğan barındırma konusundaki yetersizliği gidermek amacıyla 1 yıllık süre ile İBB ile ortak hizmet protokolü imzalandığını aktardı. Müdür, Sarıyer Belediyesi’nin istihdam ettiği bir veteriner hekim ile iki yardımcı personelin İBB’nin Kısırkaya’daki tesisinde, Sarıyer ilçesinden toplanan hayvanlar için çalıştığını ifade etti.

Veteriner İşleri Müdürü ile yaptığımız görüşmede, barınağa dair aşağıdaki görüşlerimizi aktardık, dikkate alınacağını umuyoruz. Sarıyer Belediyesi barınağı ile ilgili ziyaretlerimiz ve görüşmelerimiz devam edecek. Konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.

1. Barınak ziyaret saatleri uzatılmalıdır. Şu anda barınak, 12:00-14:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müdür ile yaptığımız görüşmede, barınaktaki iyileştirme çalışmalarının bitmesi ile ziyaret saatlerinin uzatılacağı bilgisi tarafımıza verilmiştir. Barınaklar kamusal alanlardır. Tüm vatandaşların barınaklara girişi belli kurallar dâhilinde sağlanmalıdır.

2. Barınak koşullarında yaşayamayacak sokak hayvanlarının özel bakım ve tedavileri, gerektiğinde özel kliniklerde, gönüllü koordinasyonu ve işbirliği ile sağlanabilmelidir. Göreve yeni başlayan müdürden önce ve göreve yeni başlayan müdürden sonra da tedavileri barınak koşullarında sağlanamayacak hayvanların özel kliniklere nakledilerek tedavilerin sağlanması konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığı HAKİM’e bildirilmiştir. Bu yöndeki endişemizi göreve yeni başlayan müdüre de ilettik ve kendisi de bu konuda hemfikir olduğunu ifade etti. Sadece Sarıyer’de değil, Türkiye’nin her yerinde, barınaktaki klinik koşulların, teşhis ve tedavi imkânlarının ve nöbetçi sağlık personelinin yokluğu nedeni ile, birçok sokak hayvanı hayatını kaybetmektedir. Bu eleştiri, barınak özelinde yapılmamış, tüm Türkiye barınakları için geçerlidir. Barınakların fizikî ve klinik koşulları, teşhis ve tedavi olanakları herkes tarafından bilinen bir gerçekliktir. Barınaklarda çeşitli sebeplerle tedavi edilemeyen hayvanlar, gerektiği gibi özel bakım ve tedavi göremediğinden kısa süre içerisinde yaşamını yitirmekte ya da uzun süren ağrılı, sancılı bir yaşama mahkûm edilmektedir.

3. Tüm Türkiye genelinde, belediye barınaklarına gönüllü katılımının yetersizliği, gönüllülerin barınaklara katılımındaki sorunlar, “gönüllü yönetimi”ndeki bilgisizlikler nedeniyle barınaklarda daimi barındırılan ve özel bakıma ihtiyacı olan hayvanların yaşamları olumsuz etkilenmektedir. Sarıyer özelinde de barınağa gönüllü katılımındaki sorunlar hem barınak gönüllüleri hem de yeni göreve başlayan müdür tarafından HAKİM’e bildirilmiştir. Türkiye ne yazık ki gönüllü seçilebilecek lükste olan bir ülke değildir. Hiçbir çıkar gözetmeksizin hayvanların yaşamını kolaylaştırmak için çalışan gönüllülerin barınaklara katılımının sağlanması şüphesiz ki barınak koşullarında yaşayan hayvanların menfaatine olacaktır. Bu yönde acil bir gönüllü koordinasyon ve yönetim toplantısı yapılmasının, Sarıyer’den bildirilen gönüllü katılımı ile ilgili sorunların çözülmesi konusunda etkili olacağını düşünmekteyiz. HAKİM de bu konuda, belediye ve barınak gönüllüleri arasında yapılacak olan bir toplantıda moderasyon görevini üstlenmek konusunda gönüllüdür.

Barınağa dair görüş, öneri ve eleştirilerimizi içeren yazılı taleplerimizi ilerleyen günlerde Sarıyer Belediye Başkanlığı’na da sunacağız. Sarıyer Belediyesi Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ndeki hayvanların sorunlarının çözümü için adım atan Sevgili Melda Onur’a teşekkür ediyoruz.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219