21 Eyl

PROTESTO: 15. İstanbul Bienali’nde, Hayvan Haklarını İhlâl Eden “Sanatçı”ları ve İKSV’yi Protesto Ettik!

15. İstanbul Bienali’nde, bir eşek, “sanat” adı altında çalıştırıldı, sömürüldü ve sergi malzemesi muamelesi gördü, teşhir edildi. Bir başka “sanatçı” ise, fildişlerini kullanarak bir heykel oluşturdu. Bir başkası da asıl yaşamaları gereken yer bambaşka bir ortam olan kurtçukları, içi strafor dolu şeffaf bir materyalin içine hapsetti, onların ölümünü insanlara izletti.

aylakkarga-11

Bu ağır hak ihlâllerini gündeme taşıyan Dört Ayaklı Şehir topluluğu ile İstanbul Bienali’ne giderek hayvan haklarını ihlâl eden “sanatçı”ları, işleri ve bu hak ihlâli içeren işlerin parçası olan küratörleri, bienal ekibini ve bienalin düzenleyicisi İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nı (İKSV) protesto ettik.

Ayrıca bianelde hayvan sömürüsü içeren işlerin soruşturulması ve gerekli yaptırımların uygulanması talebi ile ilgili yerlere idari başvurularımızı yaptık. Sürecin takipçisi olacağız.

Protesto ve bienaldeki hayvan hakları ihlâlleri ile ilgili haberler/yazılar:

İyi Bir Komşu Hayvan Düşmanı Olabilir mi?

‘Hayvanları konu edin malzeme değil’

HAKİM Koordinatörü Yazdı: Sanatta Her Şey Mübah mı?

Bienal’de sömürü tartışması: İnsan hayvan için iyi bir komşu mu?

Bienaldeki hayvan hakkı ihlallerine uzman bakışı

İstanbul Bienali’ndeki Eşek ve Fil Dişinden Heykel Tartışma Yarattı: İyi Bir Komşu Hayvan Düşmanı Olabilir mi?

İstanbul Bienali ve Protesto Edilen Eserler


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219