04 Kas

ZİYARET: HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile Görüştük

2hdp

Dün, doğa talanının ve işgalin, hayvanların yaşam ortamlarına tecavüzün önünü açan 80. maddeye karşı parlamentoyu ziyaretimiz kapsamında HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile görüştük. 80. madde ile oluşacak olası tehditleri, tehlikeleri ve coğrafyamızda yaşanan hayvan hakları ihlâlleri hakkında İdris Baluken’i bilgilendirdik. 80. maddeye karşı biz yaşam savunucuları ile birlikte saf tutan, ekolojik kıyımın karşısında duracağını açıklayan Halkların Demokratik Partisi’ne teşekkür ediyoruz.

Ziyaretimizin ardından sadece birkaç saat geçtikten sonra HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, diğer HDP milletvekilleri ile hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Bu hukuksuzluğu kınayan bildirimizi aşağıda bulabilirsiniz:

img-20161106-wa0000-2

HDP’Lİ VEKİLLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

Dün, doğayı talan edecek projelerin önünü açan, bu katliam projelerini teşvik ederek meşrulaşmasını sağlayan 80. maddeye karşı birlikte neler yapabileceğimizi, kent, ekoloji ve hayvan hakları konusunda dayanışmayı nasıl büyütebileceğimizi konuştuğumuz HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, görüşmemizden saatler sonra diğer HDP’li vekillerle gözaltına alındı ve bugün tutuklandı.

HDP’li vekillere yönelik gözaltıları bu coğrafyaya bir türlü gelmek bilmeyen demokrasiye vurulmuş bir darbe olarak tanımlıyoruz ve bu darbeyi kınıyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra ilân edilen OHAL’in, her ne kadar toplumu etkilemeyeceği iddiası ortaya atıldıysa da başta HDP olmak üzere muhalif kesimler her zaman olduğu gibi, OHAL döneminde de hedef hâline getirilmiş ve baskı, sindirme politikalarıyla sesleri kısılmak istenmiştir, istenmektedir. Son yaşanan gözaltılardan, sadece HDP için değil, tüm toplum için endişeliyiz.

OHAL’le gelen tüm hukuksuz uygulamaları ve son yaşanan HDP’li vekillere yönelik gözaltıları kınıyor, gözaltına alınan tüm vekillerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. OHAL döneminde artış gösteren devlet baskısı ve terörü, toplumsal şiddet ve kutuplaşma karşısında, ne tür bir sosyal mücadele verilirse verilsin, insan-hayvan-doğa demeden dayanışmayı büyütmeye ve herkesi HDP’nin yanında durmaya çağırıyoruz.

Vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükûmetine sesleniyoruz: Kendi sınırlarınızda imza atmadığınız katliam, hukuk dışı uygulama kalmadı, uluslararası arenada rezil oldunuz. Ayıbınıza derhal son verin; vekiller ile birlikte haksız, hukuksuz bir şekilde gözaltına aldığınız, tutukladığınız tüm politik tutsakları derhal serbest bırakın. Kendi yarattığınız OHAL’den, normal ayarlarınıza dönün!

HAYVAN HAKLARI İZLEME KOMİTESİ (HAKİM)


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219