04 Kas

ZİYARET: CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Milletvekilleri ile Görüştük

DÜN CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ZEYNEP ALTIOK ve MİLLETVEKİLLERİ İLE GÖRÜŞTÜK.

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU CEVRE GONULLULERIYLE BULUSTU FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

FOTOĞRAF: Ziya Köseoğlu / CHP Genel Merkezi

Dün, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, kent hareketleri ve yerel doğa örgütleri ile birlikte, TBMM’de, Ankara’da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Doğayı talan edecek, yaban hayvanlarının yaşam alanlarına tecavüz edecek projelerin önünü açan, bu projeleri teşvik eden Madde 80’i Anayasa Mahkemesi’ne götüren CHP Grup Başkanvekili Levent Gök şahsında tüm CHP’ye teşekkür ediyoruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hayvan hakları ile ilgili aşağıdaki hususları belirttik ve çözüm beklediğimizi ifade ettik:

– CHP’li belediyeler ile hayvan barınaklarının koşulları itibarı ile sorunlar yaşadığımızı, birçok CHP’li belediyenin barınaklarına kapatılan hayvanların durumunun içler acısı olduğunu ve çoğu kez yerel yöneticilerden talep edilen görüşmelerin yerine getirilmediği, gönüllü katılımı konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledik.

* CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Sarıyer Belediyesi barınağı ile ilgili sıkıntılardan haberdar olduğunu kendisi belirtti. CHP’li tüm belediyelerin parti içi denetlenmesi için bir komisyon kurularak barınakların habersiz ziyaret edilmesini önerdik, bu önerimiz Z. Altıok tarafından kabul gördü.

– Bilindiği gibi CHP, her daim hayvan haklarına saygılı olduğunu iddia eden bir siyasî parti. Bunu yerel yöneticilerine gönderdiği genelgeler, hayvan hakları eylemlerine milletvekili katılımı, parlamentodaki soru önergeleri ile de göstermeye çalışıyor. CHP’nin bu çabasını takdir ediyoruz ancak hem seçim programı hem de bizlerle birlikte TBMM’de verdikleri hayvan esaret merkezlerine karşı verdikleri mücadele ile yerel yöneticilerinin tavrı birbiri ile ne yazık ki örtüşmüyor.

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU CEVRE GONULLULERIYLE BULUSTU FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

FOTOĞRAF: Ziya Köseoğlu

* Bodrum’da hâlâ faal durumda olan yunus parkının, kardeş organizasyonumuz Yunuslara Özgürlük Platformu’nun YUNUS PARKLARI KAPATILSIN! talebine rağmen, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından neden sahiplenildiğini sorduk. Bizler mecliste, yunus parklarının, hayvanlı sirklerin yasaklanması için CHP ile birlikte mücadele yürütmüştük. Bu karşı çıkışa rağmen, CHP’li Bodrum Belediyesi neden bu yunus parkını sahiplenip esaret koşullarını kabul ediyor?

* Yine CHP ile birlikte, hayvanat bahçelerinin yasaklanması konusunda da mecliste mücadele yürütmüştük. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilmek istenen dev hayvanat bahçesinin mantığını da Sayın Kılıçdaroğlu’na sorduk ancak bir yanıt alamadık. 21. yüzyılda hayvanların esareti üzerinden hoş vakit geçirilir mi, eğlenilir mi?

– Hayvan hakları ile ilgili tüm sorunlarda, yöneticilere ulaşma, iletişim konusunda hayvan koruma gönüllülerinin ve hayvan hakları aktivistlerinin sorun yaşadığını ve bu iletişim sorununun da çözülmesi gerektiğini ifade ettik. Tespit edilen sorunlar, yöneticilere sağlıklı bir şekilde iletilemediği için çözüme kavuşturulamıyor.

CHP’li belediyelerdeki hayvan hakları sorunlarının çözümü için, başta CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok ve tüm milletvekilleri iletişimimizi sürdüreceğiz. Hayvanlar kapatılıp tıbbî imkânsızlık ve bakımsızlıktan barınaklarda ölürken, daracık kafeslerde bir ömür boyu hapis bir şekilde bekletilirken yapılan hiçbir açıklama bizleri tatmin etmiyor.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun nezdinde, gözlem ve tespitlerimizi dinleyen CHP’ye teşekkür ediyor, ülkemizdeki tüm sorunların çözümü konusunda kendilerini sivil toplumla işbirliğine davet ediyoruz.

14947618_1199684420078045_481912528709278320_n


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219