13 Oca

BİLDİRİ: Hayvanları Aşağılayan Türcü Milletvekillerini Kınıyoruz!

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ MİHRİMAH BELMA SATIR ve ANTALYA MİLLETVEKİLİ GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ’İ KINIYORUZ!

hakim_kinama

Dün gece, Türkiye Büyük Millet Meclisi, yine şiddetin ve nefretin sahnesi hâline dönüştürülmüştür. Bugün ise, kendisini 24. yasama döneminde, TBMM Çevre Komisyonu’ndaki Hayvanları Koruma Kanunu’nun değişikliğine dair yasa tasarısı görüşmelerinden tanıdığımız AK PARTİ İstanbul Milletvekili ve TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır ve Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, başka bir siyasî parti grubunun vekillerine hakaret etmek saiki ile, vekillere doğru “DİKKAT! KÖPEK GİREMEZ” afişi tutmuş, meclisi bir kez daha türcü nefret söylemlerinin sahnesi hâline getirmiştir. Köpek, bir hakaret sıfatı değildir! Meclis kürsüsünden, sıralarından yükselen türcü, eril, homofobik ve nefret söylemi içeren dilin, her fırsatta milletvekilleri tarafından yüceltilen TBMM’nin adını da kirlettiği unutulmamalıdır.

Bu tutumundan ve eyleminden, hayvanlara yönelik ürettiği nefret söyleminden dolayı Mihrimah Belma Satır’ı, onu benzer görüntüler ve beyanlar ile destekleyen AK PARTİ Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç’i ve diğer vekilleri esef ile kınıyoruz. Satır’ı ve Özdoğan Enç’i tüm hayvanlardan özür dilemeye çağırıyoruz! Adı geçen AK PARTİ’li vekillerin bu eylemi ile bir kez daha görüyoruz ki hayvanlara kusulan nefret, onlara reva görülen tahakküm, zulüm ve sömürü açısından tüm siyasî partilerin tutumu aynıdır. Bunu her seçim döneminde, parti programlarında ve seçim beyannamelerinde de rahatlıkla görüyoruz.

Bir kez daha tüm parlamenterlere sesleniyoruz: Yasama faaliyeti yapmak için maaş aldığınız ve bulunduğunuz meclisi nefretin, şiddetin sahnesi hâline getirmeyin. Hayvanların adlarını siyaset oyunlarınıza alet etmeyin. Nefretten, şiddetten, sömürüden uzak bir yaşam süren masum hayvanların adlarını, art niyetli eylemlerinizde kullanmaya derhal son verin.

hayvanlara-karsi-nefretini-tbmm-genel-kurulunda-dile-getiren-ozgur-ozeli-de-kiniyoruz

Bu gece TBMM’de yine “köpek” tartışması vardı. AK PARTİ’li M. Belma Satır, hayvan fobisi olduğu için köpekleri aşağılayan pankart ile genel kurul salonuna geldiğini öne sürerken, Satır’ın “fobi”sine karşılık olarak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, derdini yine hayvanlar üzerinden nefret kusarak anlattı.

Hayvanların adlarını kullanarak, meclis kürsüsünden, sıralarından konuşan AK PARTİ’li ve CHP’li vekilleri bir kez daha kınıyoruz. Nefret kusmaya, hayvanlar üzerinden hakaret etmeye derhal son verin! Oturduğunuz ceylan derisi koltuklar, meclise yeterince “rutin şiddet” zaten katıyor. Şiddete, nefrete her oturumda, birleşimde, bir yenisini eklemeyin!

Tüm parlamenterlere tekrar sesleniyoruz: Parlamentoda hayvanlar; çocuklar; kadınlar; toplumsal cinsiyet normlarına uymayanlar; engelliler; sokak insanları ve günün her anında ayrımcılığa uğrayan, aklınıza gelebilecek her türlü insan aşağılandığı, onların adları hakaret olarak kullanıldığı sürece, şiddetin, nefretin hâkim olduğu o ortamdan, parlamentodan yaşama dair olumlu bir yasama çalışması çıkamaz. Yasama faaliyeti mi yürütüyorsunuz, yoksa kin kusma ayini mi? Türkiye’de daha fazla şiddete, lince ihtiyacımız yok! Şu anda Anayasa yapıyorsunuz! Kendinizden farklı gördüklerinizi aşağılamayın, onlara gülmeyin, onların adını kullanmayın! ARTIK YETER!

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM)


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219