23 Eyl

BİLDİRİ: CHP MV Engin Altay ve AK PARTİ MV Mustafa Elitaş’ın Sözlerinden Hicap Duyuyoruz!

TBMM kürsüsünden, CHP’li Engin Altay ve AK PARTİ’li Mustafa Elitaş’ın sarf ettiği sözlere ilişkin zorunlu açıklama: HİCAP DUYUYORUZ!

elitasssssssssss

Bu akşam, TBMM Genel Kurulu’ndaki tezkere görüşmeleri sırasında, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kayserililer’i kast ederek “Eşeği boyar, babasına satar”; AK PARTİ Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da “Anasını boyar, babasına satar” şeklinde sözler sarf etmiştir. Meclis kürsüsü bir kez daha cinsiyetçi, türcü ve hayvan tecavüzünü meşrulaştıran kirli bir siyaset dilinin topluma dayatıldığı bir yer haline getirilmiştir. Ülkemizde her gün korkunç boyutlarda gerçekleşen hayvana tecavüz, bu kez TBMM kürsüsünden, hem de alaya alınarak meşrulaştırılmıştır. CHP’li Altay’ı hayvan tecavüzünü meşrulaştıran, türcü nefret söyleminden; AK PARTİ’li Elitaş’ı da cinsiyetçi söyleminden dolayı kınıyoruz. Her iki grup başkanvekilini de hayvanlardan, kadınlardan ve tüm Türkiye toplumundan özür dilemeye çağırıyoruz. Kadınlar da hayvanlar da satılık değil; doğuştan gelen hakları olan bireylerdir.

Meclis kürsüsünden dillendirilen hayvan tecavüzü, faillere verilen 546 TL idari para cezası ile geçiştirilerek, tüm Türkiye toplumu tecavüzcülerle yaşamaya mecbur bırakılmaktadır. Bugün meclis kürsüsünden duyduğumuz, siyasete, parlamentoya hiç yakışmayan bu dilin derhal terk edilmesi gerektiğinin, Türkiye’de giderek artan toplumsal, erkek şiddetin önlenmesi için bir kez daha altını çiziyoruz.

HAYVAN HAKLARI İZLEME KOMİTESİ (HAKİM)


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219