16 Mar

Elazığ Barınak Davası: Neler oldu, neredeyiz? (16 Mart duruşması)

Elazığ Davası’nda savcı sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etti.

Bugün (16 Mart) Elazığ Geçiçi Bakımevi’nde yaşanan hayvan hakkı ihlalleri ile ilgili Elazığ Adliyesinde, 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın 3. duruşması gerçekleşti. STK’ların ve baroların geçen duruşmada olduğu gibi davaya katılma talepleri yine reddedildi. Barınakta yaşananları ortaya çıkaran Türkan Ceylan da dosyada hayvanları temsilen kimsenin bulunmadığını belirterek davaya katılma talebini iletti, Ceylan’ın talebi de reddedildi.

Duruşmada dinlenen tanıklar suçun işlendiği dönemle ilgili bir tanıklıklarının olmadığı belirtti. Tanıklardan biri barınağın şu an “beş yıldızlı otel gibi” olduğunu söyledi. Yine tanıklardan biri hasta ve sağlıklı hayvanların ayrı ayrı tutulduğunu belirtti ancak keşif tutanaklarında hasta ve sağlıklı hayvanların bir arada tutulduğu kanıtlanmıştı. 

2015-2017 arasında barınakta müdür olarak görev yapan tanık, sanıkların görevlerini iyi bir şekilde yerine getirdiklerini, çoğu zaman trafik kazası geçirmiş ve ölmek üzere olan hayvanların barınağa geldiğini ve bu yüzden öldüklerini söyledi. Oysa bilirkişi raporunda ve görüntülerde hayvanların trafik kazasından değil hastalıktan öldüğü ve birbirlerini yedikleri açıkça görülmekte.

Yine dinlenen bir tanık suçun işlendiği tarihlerde orada çalıştığı halde keşif tarihinde orda bulunmadığını, bilgisi olmadığını söyledi. Görüntülere ilişkin ise “sabah çekilmiştir, gece hayvanlara müdahale imkanımız yok, gece temizlik yapılmıyor, kafesin içi pislenmiştir” dedi.

Sanık müdafii barınak ilk defa kurulduğu için “ufak tefek eksikliklerin olabileceğini”, “küçük bazı hataların yapılmış olabileceğini”, “bunlara aslında müsamaha gösterilmesi gerektiğini” söyledi. Savcının iddianamede “hayvan soykırımı gerçekleşmiştir” dediği bu barınakta yaşananlar ufak tefek eksiklikler olarak açıklanamaz.

Dinlenen tüm tanıkların ezberden verdikleri beyanları dosyada bulunan görüntüler ve bilirkişi raporu ile çelişiyor. Savcı ise sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etti. Duruşma 29 Mart’a ertelendi.

Ne olmuştu?

Elazığ Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili olarak burayı ziyaret eden gönüllüler tarafından hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu, çiftlikte yaşayan hayvanlara uygun ilaçların kedi ve köpeklere kullandırıldığı, yaralı kedilerin bir oda içinde ve toplu halde tutulduğu, kafes içindeki parazitlerin temizlenmediği, dışkıların hayvan kafeslerinde bırakıldığı, mama kaplarının olmadığı ve kafeslerin pis ve bakımsız olduğu yönünde Elazığ Belediyesi Geçici Bakımevi müdürü ve veteriner hekimler hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Savcı olay yeri inceleme gerçekleştirerek, iddia edilen hususları doğrular nitelikte tespitlerin olduğu bir tutanak düzenlendi ancak Elazığ valiliği soruşturmaya izin vermedi. Bunun üzerine gönüllüler davayı bölge idare mahkemesine taşıdı. Üst mahkeme, hayvanların sağlıklı şartlarda barınmasından sorumlu olanların görevlerini kötüye kullandıkları yönünde kuvvetli şüphe hali bulunduğundan soruşturma izninin verilmesi gerektiğine hükmederek Elazığ Valiliği’nin kararını kaldırdı, bakımevi müdürü ve veteriner hekimlerinin de dahil olduğu 4 sanık hakkında kamu davası açıldı.

Müdahillik talebinde bulunan ve talepleri reddedilen kurumlar ve kişiler ise şöyle;
Hayvan Hakları ve Etiği Derneği
İzmir Barosu 
Ankara Barosu
Diyarbakır Barosu
Türkan Ceylan


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219