19 Eyl

ZİYARET: Hollanda’da Hayvan Hakları Örgütleri ile Görüştük

Lüksemburg’daki Uluslararası Hayvan Hakları Konferansı’nın ardından, yine Sivil Düşün AB Aktivist Destek Programı’nın desteği ile Hollanda’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Partij voor de Dieren (Hayvanlar için Parti, Party for the Animals), Eyes on Animals ve Ongehoord ile görüştük.

Partij voor de Dieren, bu seneki seçimlerde, Hollanda parlamentosundaki sandalye sayısını 2’den 5’e çıkarmayı başarmış bir siyasî parti.  Senatoda gerçekleştirdiğimiz görüşmede, Lahey Senatörü Christine Teunissen ile buluştuk. Parlamentolarımızdaki hayvan haklarına yönelik yaklaşım, hayvanların hukukî statüsü ve mevzuat, hayvanlara karşı işlenen suçların ceza hukuku sistemindeki karşılığı ve Hollanda Parlamentosu’nda nasıl beş sandalye elde ettikleri, parti olmanın avantajları ve dezavantajları üzerine konuştuk.

20170913_123531_resized

İnsan menfaati için yetiştirilerek Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye gönderilen hayvanlar için de çalışmaları bulunan; mezbahalarda, hayvan nakillerinde yaşanan zulüm ve hak ihlallerini raporlayan Eyes on Animals kuruluşu ile Amsterdam’da görüştük. Türkiye’ye dair deneyim paylaşımında bulunduk. 

Görüştüğümüz bir diğer kuruluş ise, Hollanda’da hayvan sömürüsüne ve zulmüne karşı çalışmalar yürüten Ongehoord İnisiyatifi’ydi. Ongehoord’un son projesi, domuz çiftliklerinde belgeledikleri zulmü kamuoyuna tüm çıplaklığıyla gösteriyor. Epey yaratıcı bir proje ile toplumda farkındalık yaratmaya çalışıyorlar. Ongehoord, Dier in Blik 2.0 adlı projesiyle, et endüstrisi tarafından korkunç eziyet ve katliamlara maruz bırakılan domuzlara yönelik zulmü teşhir ediyor.

Bu çalışma ziyaretlerini gerçekleştirebilmemiz için HAKİM’i destekleyen Sivil Düşün Aktivist Destek Programı’na, deneyimlerini bizimle paylaşan ve Hollanda’da hayvan haklarının gelişmesi için çabalayan Ongehoord, Eyes on Animals ve Partij voor de Dieren’e teşekkür ediyoruz.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219