Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Blogger_Importer has a deprecated constructor in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-content/plugins/blogger-importer/blogger-importer.php on line 44
Tarım ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sorumluluklarını hatırlatıyoruz – HAKİM – Hayvan Hakları İzleme Komitesi
14 May

Tarım ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sorumluluklarını hatırlatıyoruz

Metnimiz halen imzaya açıktır. Destek vermek için bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İstanbul, Adalar’da Aralık ayında faytonlarda sömürülen 105 at ruam salgını nedeniyle öldürülmüş, hayatta kalan atlar ise 3 ay boyunca karantinada tutulmuştu. Hayvan hakları aktivistlerinin kurduğu Yaşam Nöbeti, atların yaşam hakkı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemine başlamış ve İBB’nin 16 Ocak’ta atlı faytonu yasaklamasının ardından eylemi sonlandırmıştı.

Bu açıklamayı Tarım ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB), İstanbul Adalar’da 20 Aralık’ta ruam salgını yüzünden karantinaya alınan, üç aylık karantina süresi dolduktan sonra adalarda tutulan ve akıbeti belli olmayan atlara karşı sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla yazıyoruz.

Biz hayvan hakları savunucuları Adalar’da faytonların yasaklanması ve faytonlarda çalıştırılan atların İBB tarafından satın alınması sürecini yakından izledik. Ağır çalışma, barınma ve yaşam koşulları altında önemli bir kısmı ölümün kıyısına gelen çok sayıda atın İBB tarafından satın alınması ve Büyükada’da toplanması sürecinde atların yaşam hakkının garanti altına alınması ve rehabilitasyon şartlarına kavuşturulması için elimizden gelen tüm çabayı harcadık. Bugün de Büyükada’da tutulan yaklaşık 1200 yetişkin atın ve çok sayıda yeni doğan tayın geleceği hepimizin en önemli gündemlerinden biri olmaya devam ediyor.

Ancak bu süreçteki son gelişmenin İBB Meclisi’nin hayatta kalan atları, “tarım ve hayvancılığın desteklenmesi” kapsamında “yetiştiricilere, kamu kurum ve kuruluşlarına, yetiştirici birliklerine” bedelsiz verme kararı olduğunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bu karar kabul edilemez!

Atların fayton işkencesinden kurtarılması için mücadele eden bizler, onların daha az görünür ve uzaklarda asla takip ve tahmin edemeyeceğimiz başka sömürü alanlarına gönderilmesini kabul etmiyoruz! 

Adalarda fayton işkencesinden kurtarılan atların çöp, hurda ve taşıma işlerinde “at arabası”nda sömürülmesine devam etmeyeceğinin garantisi yoktur. İBB’nin bu kararı açıkça “atlar, adı fayton olsun, atlı araba olsun, başka şey olsun öldürülene kadar sömürülsün” demektir.

Sorumluluğu üzerinden atmayı hedefleyen bu karar, daha önce hayvan hakları savunucularına verilen “doğal yaşam koşullarına uygun rehabilitasyon alanlarında ölümlerine kadar korunacakları” sözünün yetkililer tarafından tutulmayacağını gösteriyor. Bu atlar artık özgür ve güvende olmak zorunda. Hayvan hakları savunucularına verilen sözler unutulup, haklar yok sayılamaz!

Talebimiz ilk günden beri açıktır: Yıllarca faytonlarda sömürülen atlar doğal yaşam koşullarına uygun rehabilitasyon alanlarına alınmalı ve yaşamlarının sonuna dek korunmalı.

Buradan hareketle soruyoruz; 

  • İBB, hayvan hakları savunucuları ve fayton sömürüsünden kurtarılan atlar için kabul edilemez olan bu meclis kararından vazgeçecek mi? Hayvan hakları savunucularına verdiği sözleri tutacak mı?
  • İBB, hayvan hakları savunucularının 2000’li yılların başından bu yana süren fayton karşıtı mücadeledeki talebi olan fayton sömürüsünden kurtarılan atların yaşayacağı rehabilitasyon merkezinin inşasına başlanacak mı?
  • Tarım ve Orman Bakanlığı ile İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü rehabilitasyon alanının inşası için katkı sunacak mı, atların sömürülmeden yaşayacağı rehabilitasyon merkezi için arazi sağlayacak mı?”

İmzacı örgütler ise şöyle (*): 

Hayvanlara Adalet Derneği, Yunuslara Özgürlük Platformu, Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim, Dört Ayaklı Şehir, İstanbul Vegan İnisiyatifi, Yeryüzü Vegan Kolektifi, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Veganizm Özgürlüktür, Deneye Hayır Derneği, Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi (HAYDİ), Yaşam Nöbeti, Vegan Derneği Türkiye, Çanakkale Vegan İnisiyatifi, Samsun Vegan İnisiyatifi, VEGvorous, İTÜ Vegan Topluluğu,Adalar Savunması, Yokokuş İsyanı, Türlerin Yaşam Hakkı Hayvan Özgürlüğü Kolektifi, Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü (BUSOS) , Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu (BUHAY), Ankara Animal Save, İstanbul Animal Save, İzmir Vegan İnisiyatifi, Patileri Koruma Derneği, Yük Hayvanları Koruma ve Kurtarma Derneği, Bizim Sokağın Çocukları, Hatay Vegan Topluluğu, Faytona Binme Atlar Ölüyor, Didim VegFest, Alakır Nehri Kardeşliği, Sarıyer Kent Dayanışması, Devrek Sevimli Patiler, Polen Ekoloji, Her Yer Kazdağları, Kaz Dağları Kardeşliği, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Kuzey Ormanları Savunması, Ent Dergi, Yıldız Teknik Üniversitesi Vegan Vejetaryen Topluluğu, Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü, İstanbul Üniversitesi Hayvanları ve Hayvan Haklarını Koruma Kulübü, Sakarya Üniversitesi Doğa ve Hayvan Hakları Topluluğu, DPÜ Hayvan Haklarını Koruma Topluluğu, Maltepe Üniversitesi Hayvan Dostları Kulübü, Galatasaray Üniversitesi Sokak Hayvanlarını Koruma Kulübü, İzmir Ekonomi Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü, Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü, Hitit Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü, İstanbul Şehir Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü, Işık Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü, İstanbul Medipol Üniversitesi Hayvanları Ve Doğayı Koruma Kulübü, Marmara Üniversitesi Hayvanları Koruma Kulübü, Bahçeşehir Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü, İstanbul Gedik Üniversitesi Hayvanları Koruma Kulübü, İstanbul Aydın Üniversitesi Etik ve Hayvan Hakları Kulübü, Empati Hayvan Hakları Eğitimi ve Şiddetsizlik Derneği, Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Simurg Kuş Yuvası Derneği, Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Dostları

(*) Tiyatro oyuncusu sevgili Nur Sürer de çağrımıza bireysel olarak destek olmuştur; kendisine ayrıca teşekkür ederiz.