20 Haz

Hayvanat Bahçeleri Hayvanlar İçin İşkencehanedir.

Bu video Antalya Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi’nde çekildi. Bu boz ayı kısıtlı yaşam alanı ve stres faktörleri nedeniyle “Anormal Tekrarlayan Davranış” gösteriyor. Bu, tanıyabildiğimiz bütün garip görünüşlü, tekrarlayan davranışları (gerilme davranışları, tekrarlayan hareketler, ileri ve geri adımlar atma, kafa sallama, sallanma, adımlarını tekrar tekrar geri çekme, hareketsiz oturma veya kafeslerin tellerini ısırma vb.) kapsar. Bu davranışlara depresyon, can sıkıntısı ve psikozlar gibi koşullar neden olur. Bazı hayvanat bahçeleri, bazı tutsak hayvanların davranış problemlerini kontrol etmek için anti-depresanlar veya sakinleştirici maddeler vermektedir. 

Doğal ortamlarında erkek boz ayılar 500-1300 km, dişi boz ayılar ise 130-780 km büyüklüğündeki alanlarda yaşarlar. Hayvanat bahçelerinde küçücük alanlarda yaşamaya zorlanmaları stres sebebi ve işkencedir. Raporlarımıza göre Türkiye’de bulunan 40 hayvanat bahçesinde “en az” 20.891 hayvan tutsak ediliyor. Binlerce hayvan bu işkencehanelerde zulme maruz kalıyor.

Hayvanat bahçelerinin özellikle çocuklar için eğitici ve öğretici olduğu ise kocaman bir yalandır çünkü hayvanlar tutsak edildiklerinde doğal davranışlarını sergilemezler. İngiltere’de, hayvanat bahçelerindeki akvaryumlarında yapılan “Hayvanlar İçin Özgürlük” grubunun bir araştırmasında, sergilenen hayvanların %41’inin türlerini tanımlayan hiçbir işaret göstermedikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Bu tesisler çocuklara hayvanları öğretmiyor, çocuklara işkence yüzünden acı çeken canlıları gösteriyor. Hayvanların davranışlarını öğrenmek istiyorsak vahşi yaşam videolarını, televizyon programlarını izleyebilir, internetten, kitap ve dergilerden hayvanlar ile ilgili bilgilere ulaşabiliriz.

Son olarak, AKP’nin hazırladığı yasa taslağında yeni hayvanat bahçesi açılmasına izin verilmeyecek ancak doğal yaşam parkı ismi ile yeni tesis açılmasına izin verilecek. AKP’ye tekrar soruyoruz doğal yaşam parklarınızda boz ayılara 500-1300 km alan verebilecek misiniz? Taciz edilmelerini önleyebilecek misiniz? Tutsaklıklarını bitirebilecek misiniz? Bu soruların cevabının hayır olduğu çok açık bu yüzden istediğiniz ismi verin bu tesisler hayvanların tutsak edildiği, tarihe gömülmesi gereken utanç kaynaklarıdır.

Sizinle ayının davranışlarına tanıklık eden ve bu videoyu çeken arkadaşımız Havva Zorlu’nun deneyimini de paylaşmak istiyoruz. 

Havva’nın Deneyimi

Hayvanat bahçelerindeki hayvanların bu daracık alanlarda, yalnız ve yapay yaşamları onlarda gözlemlenebilir birçok fiziksel ve ruhsal bozukluklar oluşturuyor. Bunlardan biri de amaçsızca sürekli tekrar eden hareketler. O gün hayvanat bahçesinde Boz Ayıların bulunduğu kafese gittiğimde bir ayının 2-3 metre boyunca sürekli ileri geri gidiş gelişine şahit oldum. 

Ayının bu hareketleri uzun bir süre devam etti, ara sıra oturuyor hemen sonra tekrar kalkıp aynı hareketleri devam ettiriyordu. Bazen yanına başka bir ayı geliyor ama o sadece bu ileri geri hareketini sürdürüyordu. O sırada kafesin çevresindeki ziyaretçiler, ayının bu devinimli hareketi karşısında gülüyor ve hakaret ediyorlardı. Seyreden insanlara göre bu ayı salaktı, akılsızdı, çok kiloluydu da spor yapıyordu… O an sadece bu anı kaydetmek geldi elimden. Gördüğüm şeyi başkalarına da göstermem gerekiyordu. Ben bir ayının yaşam koşullarının onun üzerindeki bu etkisine tesadüfen ve yaklaşık yarım saatine tanık oldum. Ancak siz şu an bu cümleyi okurken bile hayvansalların üretimi, deney, giysi ya da eğlence amacıyla özgürlüğü çalınan, kafeslere hapsedilen tüm hayvanlar bunu yaşıyor.  Bu şiddetin bir parçası olmamak elinizde, lütfen alışkanlıklarınız yüzünden acı çeken hayvanları görmezden gelmeyin, değişmeye çalışın.Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219