28 Ara

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Genelgesi Hükümsüzdür.

Türkiye’de her gün kanunlar ve bizleri temsil eden meclisin iradesi yok sayılarak, “tek adam”ın ağzından çıkan talimatlar veya Bakanlıklara hazırlatılan genelgeler aracılığıyla mağdurların daha da mağdur edilmesi için bir “hukuk”un yaratılmaya çalışıldığıgünler yaşıyoruz. Geçtiğimiz perşembe Cumhurbaşkanı’nın hayvan katliamı talimatından bu yana geçen süreçte hedef alınanlar ise sokakta yaşayan hayvanlar.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi açıkça kısırlaştır, aşıla, yaşadığı yere bırak derken; Cumhurbaşkanı kanuna aykırı talimat vererek belediyelere tüm hayvanları toplamasını ve barınaklara hapsetmesini emretti. Hak savunucularının direnişiyle karşı karşıya kalınınca, artık bir alışkanlık haline getirildiği üzere kazanımlar genelge ile yok sayılmaya çalışıldı ve Çevre, Şehircilik ve “İklim Değişikliği” Bakanlığı tarafından satır aralarından kötü niyeti çok net bir şekilde okuyabildiğimiz bir genelge yayımlandı.

Bu genelgede yazan her madde, 2004 yılından beri belediyelerin zaten yükümlülüğündeydi. Yıllardır hak savunucuları olarak artacak popülasyonu görerek bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi için çaba gösterdik. Hiçbiri yapılmadı, yapılmasına imkan sağlanacak tesisler de kurulmadı, personel de yetiştirilmedi. Bu kadar yıldır sorumluluklarından kaçan belediyeler yüzünden popülasyon artmışken, mevcut durumda bu talimatların bir anda nasıl uygulanabileceği düşünülüyor? Neden böyle bir genelge düzenleniyor?

Daha önce tek bir “tehlike arz eden ırk” statüsündeki hayvan rehabilite edildi mi? Belediyelerin bünyesinde bu rehabilitasyon işlemini gerçekleştirebilecek kaç eğitimli veteriner hekim var? Tam 17 yıldır yapılmayan sokakta yaşayan hayvanların aşılanması ve kısırlaştırılması işlemi, hayvanların istiflenmiş bir şekilde yaşadığı bakımevlerinde bugünden itibaren nasıl bir mucize sonucu gerçekleştirilebilmeye başlanacak? Son birkaç gündür sokaktaki tüm hayvanları küpeli/küpesiz bakmaksızın toplayarak barınaklara götürdüğünü iddia eden belediyeler, bu hayvanların barınaklara sığmayacağı belli iken neden acele ile ve çok sayıda toplama yapıyor? 

Genelgenin 6. maddesinde, hayvanların rehabilite edilmeden alındıkları ortama bırakılmaması yönündeki yükümlülüğün kanunen karşılığı, hayvanların aşılanıp kısırlaştırıldıktan sonra yaşadığı yere bırakılmasıdır. Zaten yasaya göre belediyeler topladıkları hayvanları tedavi edip, kısırlaştırmadan aldıkları yere geri bırakamaz. Ancak; bu hızla yapılan toplamalarla, yetersiz bakımevi ve yetersiz görevlilerle hayvanlar rehabilitasyona muhtaç hale getirilecek.

Genelgenin 8. maddesinde, “ihbar üzerine” veya “sahipsiz hayvan toplama çalışması” dahilinde hayvanları keyfi bir biçimde toplanmasına da izin vermeyeceğiz. Hayvanları Koruma Kanunu açıktır ve genelge ile değiştirme çabası beyhudedir. Hayvanların tedavi gerektiren bir durum olmaksızın bulundukları yerden alınması mümkün değildir!

Genelgede tehlike arz eden ve sahipsiz ifadelerinin yan yana geçirilmesiyle günlerdir devam ettirilmeye çalışılan algı oyununu görebiliyoruz. Bir köpeği saldırgan yetiştirmiş bir insanın, küçük bir çocuğun korkunç bir olay yaşamasına sebep olması karşısında sokakta yaşayan tüm hayvanlar fail ilan etmeye çalışılıyor, bu niyet bu genelgede de açıkça okunabiliyor. “Rehabilitasyon”, “tehlike arz eden”, “sahipsiz hayvan” kalıpları devamlı farklı yerlerde kullanılıyor. Sokakta yaşayan hiçbir hayvanı, saldırganlık veya kanunen bu tanımın içinde olan sayılı ırklardan değil ise tehlike arz etme bahanesine sığınılarak toplanmasına izin vermeyeceğiz.

Tanımları birbirine karıştırıp, yıllardır bu hayvanları üreten ve işkence dolu vahşet eğitimlerinden geçiren insanlara caydırıcı cezalar verilmemiş iken; tehlike arz eden ırkların tespiti bahanesine sığınılarak 7/24 yapılması gerektiği söylenen denetimlerin kötüye kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Hiçbir zararı olmayan, sokakta kendi halinde ve onları korumaktan aciz kanunları ile hedef göstermelerine, kısaca onlara rağmen yaşayan hayvanları gece vakti toplayarak ölüme göndermelerine izin vermeyeceğiz.

Siz de izin vermeyin. Birçok yerden küpeli hayvanların götürülmeye çalışıldığını, ancak mahallelinin, esnafın, çocukların diretmesiyle hayvanların götürülemediğini duyuyoruz. Umutsuzluğa kapılmayın, mahallenizdeki hayvanların çevreden neresi olduğunun anlaşılacağı şekilde fotoğraflarını çekin, tarihi söylediğiniz ve etrafı çektiğiniz video kayıtları bulundurun. Hayvanların götürüldüklerini anlarsanız barınaklara giderek ısrarla hayvanların nerede olduğunu sorun. Küpelilerse derhal, küpesizler ise tedavileri biter bitmez bırakılmalarını sağlayın. 

Bu genelgenin, hayvanlar için en büyük kazanımlarımızdan biri olan 6. maddeye aykırı şekilde kullanılabilecek hiçbir maddesini tanımıyoruz. Kanuna aykırı davranan her görevli hakkında hukuki yolları işleteceğiz. Vazgeçmiyoruz, çünkü hayvanların bizden başka kimsesi yok. Siz de vazgeçmeyin!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219