18 Eki

ÇALIŞMA ZİYARETİ: Çatışma Bölgelerine Gidiyoruz!

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) olarak yarın, aylar boyunca süren çatışmalar nedeniyle yıkıma uğratılan ve yoğun hak ihlâllerinin yaşandığı bölgelere gidiyoruz. Bölgedeki çatışmalar nedeniyle yaşanan hayvan hakları ihlâllerini gözlemlemek ve insan-hayvan ayırt etmeden savaşın yıkıcı etkilerine birebir tanık olmak için çalışma ziyaretimizi tekrarlıyoruz. Bir haftalık çalışma ziyaretimizde yerel yönetimler, bölgedeki insan hakları, hayvan hakları ve ekoloji aktivistleri ve STK’lerle görüşeceğiz. Diyarbakır’dan başlayacak olan çalışma ziyaretimize farklı şehirlerde devam edeceğiz.

1

Aylar süren çatışmaları biz “savaş” olarak adlandırıyoruz. İnsanları yerinden yurdundan eden, gündelik yaşamı sekteye uğratan bu savaş koşulları, insanlarla birlikte hiçbir şeyden haberi olmayan hayvanları da etkiliyor. Yüzlerce sivil insan bilinçli, planlı olarak açlığa, susuzluğa mahkûm edilirken ve katledilirken, cenazeler günlerce yerlerde bekletilirken, üretilen nefret söylemleri için duvarlar yazı tahtasına dönüştürülürken binlerce hayvan da katledildi, bu yıkıcı koşullar nedeniyle zorunlu olarak göç etti. İnsanlar nasıl etkilendiyse hayvanlar da aynı şekilde etkilendi. Biz yaşanan bu savaşta insan-hayvan ayrımı yapmadık, yapmayacağız da. Yaşanan acılar, dramlar, ölümler arasında hiçbir zaman bir öncelik sıralaması yapılamayacağını her ortamda dile getiriyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz; bu savaş ortamında başta yaşam hakkı ihlâl edilmiştir. Yaşam hakkından bahsederken de özne ayrımı yapılmaz. Bazı yerlerde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı iddia ediliyor ancak bölgedeki gündelik hayat hâlâ normale dönmüş değil, insanlar evlerine dahi ulaşamıyor.

Şırnak’ta süren abluka neredeyse 250. güne ulaşacak. Biz ne bu savaşa, ne görmezden gelinen ölümlere, hak ihlâllerine, ne de bölgede sürdürülen kirli ve kanlı kurumsal ilişkilere razıyız. Hayvan-insan ayrımı yapmadan, istisnasız herkes için topyekûn özgürlük ve adalet talebimizi bir kez daha çatışma bölgelerinden yükselteceğiz.

Sur’da yaşam savaşı veren sokak hayvanlarına mama desteğinde bulunmak isterseniz;

Sevgi Ekmekçiler (Diyarbakır Doğayı, Hayvanları Koruma Derneği Başkanı) adına Lise Caddesi Ortaklar Apt. 4/10 Yenişehir/Diyarbakır adresine mama gönderebilirsiniz.

Nusaybin, Cizre ve Şırnak’taki sokak hayvanlarına mama desteğinde bulunmak isterseniz;

29 Ekim ve 3 Kasım tarihleri arasında MNG Kargo’nun Mardin Merkez Şubesi’nde olacak şekilde Heja Özdemir adına  mama gönderebilirsiniz. Özellikle kedi mamasına ihtiyaç var.

ÖNEMLİ NOT: Mama desteğinin HAKİM ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır, dayanışma çağrıları bireyseldir.

2


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219