02 Haz

Adaların Atları hayvanların özgürlüğünü istemiyor!

Adaların Atları hayvanların özgürlüğünü istemiyor!

Bu metni Adaların Atları Platformu’nun “özgürlük” yanılsamasına karşı yazıyoruz.

Adaların Atları Platformu, İstanbul Adalar’da fayton sömürüsünden kurtarılan atların Adalar’da yaşayanlara satılması ve atlı fayton sömürüsünün sürmesini talep eden bir oluşumdur.

Platform gerek basında gerekse sosyal medyada, yetkililerin şeffaf olmaması ve biz hayvan özgürlüğü aktivistlerinin etkili bir kampanya örgütleyememesi söylemi üzerinden fırsat yaratarak Adalar’da akıbeti belirsiz olan atların yeniden faytonlara koşulmasını talep ediyor ve bu taleplerini “hayvan refahı” ile açıklamaya çalışıyor.

“Adalar Postası”, “Dünya Mirası Adalar” gibi bir takım oluşumların fayton yanlısı taleplerini savunan Adaların Atları Platformu’nun atlı fayton işkencesinin yasaklanmasının ardından kurulduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Bu ekibin üyeleri, 19 Aralık’ta atların Ruam nedeniyle öldürüldüğü, hayatta kalan atların karantinaya alındığı süreçte atların özgürlüğü için mücadele eden Yaşam Nöbeti’ne ve ardından konunun takibini sürdüren hayvan hakları oluşumlarına destek vermedi. Üstelik bu süreçte bireysel hesaplardan, farklı medya organlarından ve Adalar’a dair çeşitli sosyal medya profillerinden faytoncular ile birlikte içerikler oluşturarak atlı fayton yanlısı paylaşımlar yapmışlardır.

Dahası, İstanbul Adalar’da atlar yaz-kış demeden faytonda çalıştırılırken, 25-30 yıllık ömürleri 2 yıla düşerken ve fayton sömürüsü nedeniyle ölen atların bedenleri denizlerden, çöplerden toplandığı dönemlerde de onları görmediniz. Hatta her sene Ruam nedeniyle yüzlerce at hayatını kaybederken, bu ölümler basına yansırken onların sesini yine duymadınız.

Bugün ise Adaların Atları Platformu gerçekleri saptırarak ve şeffaf veriler sunmayarak kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor, aldatıyor; atların sömürülmeden yaşayacağı koşulsuz şartsız özgür bir hayat için mücadele eden hayvan hakları aktivistleriyle aynı taleplerde bulunuyormuş gibi çarpıtılmış bir imaj çizmeye çalışıyor.

Bu ekip açıklamalarında yıllardır usulsüz şekilde Adalar’a atları sokan, yasal yükümlülükleri olmasına rağmen sağlık kontrolü ve düzgün beslenme gibi atların refahına yönelik hiçbir sorumluluğu almayan faytonculara mikrofon uzatmaya devam ediyor. Hem atların hem halkın sağlığını tehlikeye atan faytoncular ile söz birliği yaparak Adalar’da atların çeşitli şekillerde insan menfaati için sömürülmesi amacıyla çabalıyor.   

Hayvan özgürlüğü aktivistleri olarak Adalar’da fayton sömürüsünden kurtulan atların çiftçilere verilmesi ve/veya yeniden Adalılara satılması dahil sömürünün süreceği hiçbir sonucu çözüm olarak kabul etmiyoruz! Atların koşulsuz şartsız özgürlüğü için mücadelemize devam ediyoruz. Bu amaçla Tarım ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni şeffaf olmaya, süreci hayvan hakları aktivistleri ile bir arada yürütmeye davet ediyoruz.

Basını ve kamuoyunu da Adaların Atları Platformu benzeri; sömürüden, hayvanlar üzerinden elde edilecek ranttan yana olanlara sırt çevirmeye çağırıyoruz.

Özellikle hak temelli habercilik yapan alternatif medya organlarının atların en temel yaşam haklarının ihlalini savunan Adaların Atları Platformu benzeri oluşumların dezenformasyonlarına alan açmamalarını talep ediyoruz.

Unutmayalım, haklar bütündür. Atların özgürlüğü ve temel yaşam haklarının korunması insan hakları açısından önemli bir yeri de işaret eder: Ya hep beraber ya hiçbirimiz!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/u7878120/hayvanhaklariizleme.org/wp-includes/functions.php on line 5219